HTML Free Code
   
  Mire Se Vini
  Si ti fshijmë virusët dhe Spywaret dhe ta siguroim PC.!
 

Ne kete mesim Perfshihen ca hapa te cilet duhet te ndermeren nqs PC-ja juaj eshte e infektuar me Virus, duke marr parasysh edhe gjendjen ne te cilen gjendet PC.

Hapi i Parë : Deaktivizo System Restoren , shumica e viruseve shkoin ne system restore prandaj per ti larguar ata duhet
deaktivizuar System Restoren.!

Kodi:
 Windows XP

Menyra per ta deaktivizuar System Restoren.!

1. Kliko Start , Tek ikona e My Computer Kliko Tasten e Djatht , Properties.
2. Tek kutia e Komunikimit " System Properties" Kliko ne butonin lidhes "System Restore"
3. Kliko per ta ndalur System Restoren tek "Turn Of System Restore" tek kutija e verifikimit.
4. Kliko OK
5. Kur tu kumtohet ky mesazh : "click Yes to confirm that you want to turn off System Restore:
Ju e zgjidhni  "Turn off System Restore". Nese ju e pranoni , atehre te gjitha Pikat e rikthimit do te shlyhen dhe ju nuk do 
te ini te i aftë qe të ktheni mbrapa kompjuterin tuaj.!

Menyra për ta aktivizuar System Restoren.!

1. Kliko Start , Tek ikona e My Computer Kliko Tasten e Djatht , Properties.
2. Tek kutia e Komunikimit " System Properties" Kliko ne butonin lidhes "System Restore"
3. Kliko per ta aktivizuar System Restoren tek "Turn on System Restore" tek kutija e verifikimit aty ky duhet ndaluar..!
4. Kliko OK

 Windows Vista :

Deaktivizimi  i System Restore.!

1. Kliko me tasten e djathtë ne ikonen e MY Computer
2. Tani kliko ne System Protection Link
3. Pasi ta keni hecur pullen e verifikimit , Klikoni Butonin "Turn System Restore Off".

- Per ta aktivizuar bejeni hapat e me lartshëm dhe kur te vini tek pulla e verifikimit , e vendosni pullen e verifikimit perseri 

Hapi i Dytë : Krijimi i fajllave rezervë ..! Nese do fillonit qe ti ruani te gjith fajllat ne pakon e fajllave rezervë atehere do
shfaqej Mundesia e bartjes se virusave te cilet gjenden ne fajllat perkates. Mirpo eshte e rendesishme qe vetem fajllat e
rendesishem te ruhen.!

Kodi:
 Nese Virusi e ka infektuar Sistemin Operativ dhe nese keni gjasa ende qe te futeni ne windwos XP qofte ne Safe mode apo ne 
Normal Mode ju duhet ky program..- Hirens Boot Disk 9.5 -.. Vjen me nji version per windwos 98 i cili mund te perdoret ne XP , 
Ky program starton nga RAMI dhe nevoijtet per ti ruajtur fajllat e rendesishem , si rezerv, qe nese ata fajlla infektohen ( sh. registry edit..)
ky program do e kthen ne gjendjen e merparshme , nese lejohet nga ju.

Hapi i Tretë : Duhet ta downlladoni Hirens 9.5 Bootdisk.. (se qfar funksioni ka ky program e shpjegova me lartë) Ketu:

Kodi:
http://rapidshare.com/files/125083116/hihi.rar

Hapi i Katërt : Nese e keni mundesin e startimit te windowsit dhe hyrjes ne desktop atehere downlladoni keto programe te cilan Ian free:
Hijackthis, SuperAntiSpyware, Windows Defender, Spybot Search and Destroy, Ad Aware 2008. starto Nga nji program apo nese keni
Pc te fort nga 2-3 programe ne te njejten kohë:


Kodi:
Te gjith free spyware shlyesit  plus CCleaner ne vetem 34 MB.
http://rapidshare.com/files/125077981/tutorialstuff.rar

Windwos Defender.!
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=435BFCE7-DA2B-4A6A-AFA4-F7F14E605A0D&displaylang=en

Hapi i Pestë: Starto Windowsin Ne Safemode (duke trysur F8 gjat ristartimit) dhe instalo Hijackthis.!( Linku e te cilit u
cek me lart) dhe shkoim tek:


Kodi:
Hijackthis.de

Ne ket web faqe tregohet me shum rreth ketij programi dhe se qka duhet te shlyhet e qka jo.!

Hapi i Gjashtë: Instalo CCleaner , eshte super per ti fshirë fajllat e perkohshem te Pavlerë.!

Kodi:
 Me kete program une i fhsij diku 1-2gb fajlla te panevojshem brenda 15 diteve, po mos ta kisha ket program imagjinone se sa do 
te me ishte ber hardisku:)


Hapi i Shtatë: Downllado Nod32 Esset Smart Security.! Eshte Antivirusi me i mir dhe me i pa komplikuari qe e kam perdor ndonjiher.
E kam marë para 6-7 muajve dhe qe prei atehere nuk kam asnji problem me PC.! Eshte teper i thjesht mirpo shum efikas

Kodi:
Nod32 Esset Smart Security Precracked
http://rapidshare.com/files/142274869/ESET_NOD32_3.0.672.0_Business_Edition__Pre-Cracked.rar

Nji manual Instalimi..!
Se pari E downlladon, e ndan nga arkiva , klikon ne Setup , dhe fillon Instalimin.
Ne nji Hap te shfaqet per ti Cekur te dhenat ( Emri edhe Passwordi) Mirpo aty nuk shkruan gje vetem
aty me posht eshte nje kuti verifikimi , dhe atë e mbush me nji " TICK " dhe e instalon.
Pas instalimit e Ristarton PC, pasi te ristartohet Ia ben update Manualisht, Sapo te kryhet bartja e fajllave nga interneti
E aktivizon Firewallin , antispywaren , Antivirusin dhe e vendos qe gjithmon te jetë ne gjendje gatishmerie per veprim.
Update nuk keni nevoi te ia beni me sepse Nod32 automatikisht e merr Updaten .

Ju faliminderit per Lexim Dhe shpresoj qe me ndihmen e ketij Mesimi ju ini te njoftuar sadopak per sigurimin e PC's nga viruset.

 
  Byy GenTy  
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=